Robert Hansen

Robert Hansen

​Robert Hansen (født 5. oktober 1979 i Hvidovre) er en dansk skuespiller og tv-vært. Han har siden 1994 indspillet en række ungdomsfilm. Han debuterede som skuespiller som 15-årig i Regner Grastens Vildbassen. Hans Regner Grasten står da også bag produktionerne af Kærlighed ved første hik-filmene, hvor Robert Hansen for alvor blev kendt i Danmark. Rollen som Viktor Knudsen er da også hans mest kendte rolle indtil videre på lærredet. Der er indtil videre kommet fem film i serien om Anja og Viktor. Hans personlige liv har været turbulent de seneste år. Han kom på forsiderne, da det kom frem, at han havde et kokainmisbrug. Regner Grasten har stået ham bi hele vejen igennem. Robert Hansen gjorde sig, i samme periode, meget bemærket i det danske natteliv, hvor især det populære in-sted Nasa, blev besøgt ofte. Han har dannet par med skuespilleren Mira Wanting. De mødtes på settet til Kærlighed ved første hik, men gik fra hinanden i år 2008, efter 10 års forhold. Robert Hansen danner nu par med Pernille Fredskild Thøgersen. Han vandt den 16. november 2007 den 4. udgave af Vild med Dans sammen med Marianne Eihilt. Robert Hansen er desuden en ivrig hobby-pokerspiller, og har som en del af Team Unibet/Pokernyhederne deltaget ved større pokerturneringer i både Polen, Portugal, USA og Tjekkiet. I 2009 udgav han sin selvbiografi 'Velkommen på forsiden' på Forlaget Turbulenz
Known For: Acting
Birthday: 1979-10-05
Place of Birth: Hvidovre, Denmark
Also Known As:

Movies List of Robert Hansen

HD

The Good Cop

2004 Movie
HD

Anja & Viktor

2001 Movie
HD

Anja after Viktor

2003 Movie
HD

Oldboys

2009 Movie
HD

Beyond

2000 Movie
HD

The Rascal

1994 Movie
HD

No Time for Love

2009 Movie
HD

Pistoleros

2007 Movie
HD

Something in the Air

2011 Movie
HD

Operation Cobra

1995 Movie
HD

King's Game

2004 Movie
HD

Bob Bob Trouble Boy

2010 Movie
HD

Monster Busters

2009 Movie
HD

Cirkus Ildebrand

1995 Movie
HD

Det perfekte kup

2008 Movie
HD

Lost Generation

2004 Movie
HD

Cinder Rock'n Rella

2003 Movie
HD

Bertram & Co

2002 Movie
HD

Agnus Dei

1997 Movie